ضیافت شام اسمیت، آخرین کارزار انتخاباتی امریکا

۱ نظر »
یک روز بعد از آخرین مناظره بین اوباما و مک کین که جزییات آن را می توانید در اینجا بخوانید، دو کاندیدای ریاست جمهوری طبق یک سنت سیاسی ایالات متحده در ضیافت شام اسمیت شرکت کردند. این مراسم شام همواره چند هفته ای پیش از انتخابات امریکا و به منظور جمع آوری کمکهای مالی برای امور خیریه برگزار می شود. البته ابن مراسم همه ساله برگزار می شود اما به طور سنتی در سال انتخابات، دو نامزد اصلی انتخابات در این مراسم سخنرانی می کنند. این مهمانی در سال ۲۰۰۸ توانست ۳٫۹ میلیون دلار اعانه جمع آوری کند. علی رغم حضور نامزدهای انتخاباتی و میهمانان بلندپایه ی سیاسی و اقتصادی در این مراسم، فضای این میهمانی معمولا غیررسمی و غیر انتخاباتی است و سخنرانیها با شوخی همراه است. امسال هم این مراسم در یک روز بعد از آخرین مناظره مک کین و اوباما برگزار شد.

اوباما و مک کین در ضیافت شام اسمیت

اوباما و مک کین در ضیافت شام اسمیت

ابتدا مک کین سخنرانی خود را اتجام داد (ویدئوی سخنرانی مک کین) و در طی این سخنرانی با اشاراتی که به جو، لوله کش داشت همه ی حضار را به وجد آورد. در حالی که مک کین این سخنرانی را تنها با شوخیهای خود به پایان رساند، باراک اوباما گویا متن دقیقی برای ۱۰ دقیقه فرصت سخنرانی خود فراهم کرده بود. ویدئوی این سخنرانی اوباما را از این پیوند می توانید تماشا کنید. وی با اشاراتی که در این سخنرانی کرد به نوعی  تمام حملات کمپین مک کین علیه خود را مرور کرد. وی در ابتدای سخنرانی رقیب خود مک کین را پدربزرگ خطاب کرد و در جای دیگری گفت:
جان، یکی از دوستانم، به من گفته اگر بخوای دائم راجع به اقتصاد صحبت کنی، مک کین انتخابات را می بازه. پس من می خوام امشب راجع به اقتصاد حرف بزنم.
وی در جای دیگری هم با اشاره به جنجال جمهوریخواهان درمورد اسم میانی اوباما (باراک حسین اوباما) می گوید:
اسم کوچک من باراک است که یک اسم سوواحیلی (افریقایی) است و اسم میانی من هم توسط کسی انتخاب شده که احتمال نمی دونست من یک روز در انتخابات ریاست جمهوری کاندیدا می شم!
البته پس از آن اوباما این شایعه را که اسم میانیش حسین است تکذیب کرد. امااز بیم این که یک نام اسلامی را در این مراسم به زبان بیاورد، حتی به اسم حسین هم اشاره هم نکرد و مثلا نگفت اسم میانی من حسین نیست بلکه گفت:
اسم میانی من اونی نیست که شما فکر می کنید.
کسانی که اخبار انتخابات را دنبال می کنند در این ویدئو می بینند که اوباما با زیرکی تمام در طول سخنرانی چطور با ارجاع دادن به تمام اتفاقات انتخاباتی، به مک کین و پی لین آفتابه می گیرد! البته این اصطلاح آفتابه گرفتن را یک روز پیش از این مراسم تحلیلگر نیوزویک در بی بی سی درمورد مک کین به کار برده بود که با تاکتیک استفاده از نام یک لوله کش به نام جو، به اوباما آفتابه گرفته بود:

McCain throws kitchen sink at Obama

نکته ی قابل توحه این مراسم، عکس العملهای بدنی (body language) مک کین در طول سخنرانی اوباما بود. بی گمان عکس العملهای بدنی وی که ناشی از عصبی بودن وی بود، برای متخصصان این علم پیامهای جالبی دارد.

یک لوله کش به نام ”جو“ ستاره آخرین مناظره مک کین و اوباما

۱ نظر »
روزنامه ی بریتانیایی گاردین در گزارشی که یک روز پس از آخرین مناظره ی مک کین و اوباما که در ۱۵ اکتبر انجام شد، منتشر کرد"جو، لوله کش" یا آقای جو ورزلباچر را ستاره این مناظره نامید. ویدئوی این مناظره که در آن مک کین به "جو، لوله کش" اشاره می کند از این پیوند قابل دیدن است. نام "جو، لوله کش" (Joe the plumber) در این مناظره ۲۵ بار تکرار شد. در حالی که دو کاندیدا به واژه اقتصاد جهانی ۱۶ بار، و عراق تنها ۱ بار اشاره کردند. نام افغانستان اصلا در این بحث برده نشد. از ابتدای بحث مشخص بود که "جو، لوله کش" بخش مهمی در حملات مک کین در این مناظره خواهد بود. "جو، لوله کش" کسی است که چند روز پیش در اوهایو در سخنرانی اوباما شرکت داشت و رودررو از اوباما به خاطر سیاستهای مالیاتی اش انتقاد کرد. مک کین از نام "جو، لوله کش" در جای جای بجث استفاده کرد تا نشان دهد چگونه سیاستهای مالیاتی اوباما به تجارتهای کوچک ضربه می زند. اما اوباما با اشاره به این که سیاستهای بهداشت و درمان وی شامل "جو، لوله کش" هم خواهد شد، به این انتقاد مک کین پاسخ داد. ضمنا اوباما گفت که این سیاستهای مالیاتی تنها بر کسانی اثر می گذارد که بیش از ۲۵۰,۰۰۰ دلار در سال درآمد دارند. تیم انتخاباتی مک کین همچنین وعده داده اند که مردم امریکا از "جو، لوله کش" بیشتر از اینها خواهند شنید. نکته جالب در این میان این است که اتحادیه لوله کشها اوباما را به عنوان کاندیدای خود انتخاب کرده اند. بی بی سی در گزارشی که به قلم تحلیلگر نیوزویک آورده است درمورد این تاکتیک مک کین می گوید:
مک کین به اوباما آفتابه گرفت
این جمله تلاشی است برای ترجمه ی این عنوان که بی بی سی  برای گزارشش انتخاب کرده است:
McCain throws kitchen sink at Obama

ببینید: ویدئوی کامل این مناظره مک کین و اوباما از بی بی سی ویدئوی گفت و گوی "جو، لوله کش" با اوباما که ارجاعات این مناظره به آن است از بی بی سی گزارش رویترز در مورد جو لوله کش که در آن اشاره می کند جو حتی گواهینامه ی لوله کشیش باطل شده است

نگرانی اسراییل از نصب رادارهای امریکا علیه ایران در خاک این کشور

بدون نظر »
Time logo هفته نامه ی امریکایی تایم در گزارشی که در اکتبر ۲۰۰۸ منتشر کرد به نگرانی اسراییل از نصب رادارهای امریکا علیه ایران در خاک این کشور پرداخته است. منابع امنیتی اسراییل درمورد سامانه رادار جدید ساخت امریکا که در ماه آینده در خاک اسراییل جهت مقابله با هواپیماها و موشکهای ایرانی نصب خواهد شد اظهار نگرانی کرده اند. این برای نخستین بار در تاریخ اسراییل است که این کشور یک پایگاه دائمی نیروهای خارجی را در خاک خود خواهد داشت. نگرانی مقامات اسراییلی از این بابت است که آنها اعتقاد دارند این سامانه اسراییل را عریان شده در مقابل امریکا نشان خواهد داد چون این سامانه قادر است لحظه به لحظه فعالیتهای آسمان اسراییل را ثبت کند حتی پرواز یک زنبور را در آسمان اسراییل. یک مقام ارشد اسراییل این سامانه را به 'دستبند طلایی' تشبیه کرده است که دستان اسراییل را در مقابل امریکا خواهد بست.
مرکز دیده بانی و هدایت سیستمهای رادار و ماهواره ای در امریکا (Corbis)

مرکز دیده بانی و هدایت سیستمهای رادار و ماهواره ای امریکا (Corbis)

نگرانی دیگر از این بابت است که اسراییل به این سیستم دسترسی مستقیم نخواهد داشت و تنها افسران امریکایی به این سیستم دسترسی خواهند داشت. لازم به ذکر است که اسراییل سیستم رادار خود را که مخصوص ایران طراحی شده است دارد اما محدوده این رادار بسیار کمتر از سیستم رادار امریکایی است. سامانه رادار امریکایی قادر به رهگیری برخاستن هرگونه هواپیما یا شلیک موشک در محدوده ۲۵۰۰ کیلومتری اسراییل است. این مزیت به اسراییل ۷۰-۶۰ ثانیه زمان واکنش بیشتری در مقابل حملات موشکی احتمالی ایران می دهد که بسیار حیاتی است. مقامات اسراییلی البته نگران این هستند که این برنامه موجبات خشم مقامات روسیه را فراهم کند. چون این سیستم قادر است که پرواز هر هواپیمایی در جنوب روسیه را تحت نظر بگیرد. خشم مسکو موجب خواهد شد که روسیه ایران و سوریه را به سلاح ضد هواپیما تجهیز کند. امریکا قبلا نصب این سیستمها را به ترکیه و اردن پیشنهاد کرده بود اما آنها نپذیرفته بودند.
ببینید: خبر روزنامه ی اسراییلی هاآرتص در این مورد
Simplified Theme by Nokia Theme transform by TowFriend | Powered by Wordpress | Aviva Web Directory
XHTML CSS RSS