ماه قبل، ماه مهمی برای مهسا وحدت، خواننده ی ایرانی بود. چرا که دومین آلبومش با همکاری هنرمند نروژی اریک هیلستاد (Erik Hillestad) وارد بازار شد. صدای این هنرمند خوب در آلبوم نسیم صبحدم (اثر مجید درخشانی) را از طربستان می توانید بشنوید. (لینک ۱ - لینک ۲) وحدت از معدود هنرمندان ایرانی است که توانسته است علی رغم همه ی دشواریهایی که به عنوان یک خواننده ی زن پیش رویش بوده است، در خارج از کشور نیز حضور نسبتا فعالی داشته باشد. وی در سال ۲۰۰۸ به پیشنهاد اریک هیلستاد تهیه کننده ی موسیقی و شاعر نروژی برای حضور در پروژه ای به نام "نواهای عاشقانه ی تمدنها" (Love Duets Across Civilizations) پاسخ مثبت داد. این اثر با حضور مایتی سم مک کلین (Mighty Sam McClain)، خواننده ی سبک بلوز امریکایی و نامزد جایزه ی گرمی اواخر ماه پیش وارد بازار شد. ضبط این آلبوم که بوی خوش وصل (Scent of Reunion) نام دارد، در نروژ، ایران، و امریکا انجام شده است.

مهسا وحدت

به دو آهنگ از این آلبوم گوش دهید:
Silent:

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Imprints

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

برای دریافت لینک دانلود آهنگها، مشترک فید تردید شوید.

اما این نخستین همکاری مهسا وحدت با این هنرمند نروژی نیست. احتمالا شما هم هنوز اصطلاحی را که جورج بوش وارد ادبیات سیاسی جهان کرد فراموش نکرده اید. او در سال ۲۰۰۲ ایران، عراق، کره شمالی و متحدانشان را محور شرارت (Axis of Evil) نامید. واکنش سیاستمداران و منتقدان به این نامگذاری متفاوت بود. اما شاید متفاوت ترین واکنش به این اصطلاح، از سوی اریک هیلستاد ابراز شد. وی تصمیم گرفت با بیانی هنرمندانه و به کمک خوانندگان زن اهل کشورهای محور شرارت به این اظهار نظر اعتراض کند. او اصرار داشت خوانندگان زن، لالاییهای محلی کشورها را اجرا کنند، چرا که لالایی باید از زبان مادرانه ی یک زن بیرون بیاید. وی سفر خود را برای یافتن هنرمندان به کشورهای محور شرارت یعنی ایران، عراق، و کره ی شمالی آغاز کرد. او به کشورهای مغضوب امریکا نظیر فلسطین، لبنان، افغانستان، و کوبا نیز سفر کرد تا از هنرمندان این کشورها هم بهره بگیرد. از هنرمندان غربی نیز در کنار خوانندگان محور شرارت استفاده شد تا ترجمه ی آهنگها را اجرا کنند. رهاورد سفر اریک هیلستاد به ایران ملاقات با پری زنگنه ی باتجربه و مهسا وحدت و خواهرش مرجان وحدت جوان بود. این ملاقات منجر به خلق سه آهنگ از آهنگهای آلبوم وی شد. مهسا وحدت که سه تار نیز می نوازد دو آهنگ از مجموع ۱۴ آهنگ این آلبوم را اجرا کرده بود. نکته ی جالب توجه این است که مهسا وحدت در آلبوم نسیم صبحدم نیز با سبک بدیعی لالایی منحصر به فردی را با همراهی سازهای ایرانی اجرا کرده بود. به این لالایی گوش دهید:

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

نمونه هایی از آهنگهای این آلبوم (۲٫۳۰ دقیقه) در زیر می آید تا اگر گوش کردید و پسندیدید آن را بخرید و یا با پرداخت مبلغ ناچیزی دانلود کنید. برای خرید آلبوم لالاییهای محور شرارت می توانید به وب سایت آمازون بروید.
No. Title Singers Listen
۰۱ Sad Sol - You, My Destiny Mahsa Vahdat Sarah Jane Morris
۰۲ Dilelol - Sleep, My Child Amel Kthyr, Halla Bassam Eva Dahlgren
۰۳ Lalolalo - Don't You Worry, My Child Kulsoom Syed Ghulam Lila Downs
۰۴ Ya Lel Ma Atwalak - This Never Ending Night Rim Banna Kari Bremnes
۰۵ Luna, Luna - Luna, Luna Little Doll Mayada Killisly Baghdadi Mimi
۰۶ Peace Song Halla Bassam Sevara Nazarkhan
۰۷ Aruru - Lullaby, Sweet Baby Martha Lorenzo Nina Hagen
۰۸ Stars Are Rising Sun Ju Lee Eddi Reader
۰۹ Nami - Angel Viva Killisly Chachati Katia Cardenal
۱۰ Lalalala Gohle Laleh Mahsa Vahdat Marjan Vahdat
۱۱ Nami Ya La Áubi - Sleep My Doll Rim Banna Annisette
۱۲ Gohlelale - My Tulip, My Pearl Pari Zanganeh Elana Fremerman
۱۳ Nami - Lament Jawaher Shofani
۱۴ Mazar - Some Day, My Boy Fanzya and Razya Khan Ali Elana Fremerman
با کلیک بر روی play می توانید به آهنگ گوش دهید
ببینید: (+-+) خرید آلبوم بوی خوش وصل به صورت سی دی یا دانلود (+) ویدیویی از تولید آهنگ Silent در استودیو (+) ویدیویی از تولید آهنگ Imprints در استودیو